Кількість
|
Вартість
|
||
|
ЧАЙ МАТЧА
Вітаємо всіх поціновувачів здорового способу життя, чайних церемоній та нових відчуттів! Запрошуємо познайомитися з особливим, унікальним надзвичайно корисним і підбадьорливим напоєм на основі сортів зеленого чаю - матча.
Японською мовою назва заварки звучить як «маття», що, природно, жодним чином не впливає на вміст у ній стабільної кількості кофеїну, хлорофілу, катехінів, амінокислот, антиоксидантів.
Хоч би якою була причина популярності чаю матчу, нею негайно скористалися баристи багатьох чайхан. Що ж викликало такий ажіотаж на цей продукт, що в ньому особливого? Давайте ознайомимося докладніше.
Чай матча: від ритуальних до трендових напоїв
З давніх-давен багато японських церемоній традиційно супроводжувалися чаюванням з використанням матча в сакральних ритуалах, хоча батьківщиною винаходу порошкового чаю вважається Китай. Технологія його приготування та зберігання дещо відрізнялася від відомого сьогодні виробництва. Китайці в V столітті обсмажували листя в жирі, розтирали на камені в порошок, після чого спресовували порційні брикети для заварювання з додаванням солі і м'яти. Пізніше рецепт було забуто чи втрачено. У Країні сонця, що сходить, напій з'явився тільки в XIII столітті, коли новий сорт чаю був завезений буддійським ченцем Ейсаєм, послідовником вчення дзен. Ченці цієї школи з містичним ухилом світогляду використовували чай матча у своїх ритуалах для досягнення просвітління та тримали рецепт у суворому секреті. Доступ до нього мали лише дзен-буддисти та знать. І лише у 2015 році з легкої руки американської преси «чайне божевілля» охопило значну частину Західного світу. Бариста швидко освоїли безліч рецептів приготування з урахуванням найрізноманітніших смакових уподобань для залучення великої кількості відвідувачів. У той же час порошковий чай маття знайшов застосування і в кулінарії: як добавка до безалкогольних/алкогольних напоїв, випічки (мандзю), цукерок, десертів якігорі.
Які бувають сорти матча
Листя Camellia sinensis tea є вихідним матеріалом для безлічі брендів зеленого чаю, в тому числі і для чаю матча. Різниця у смаку досягається особливостями вирощування, висушування, переробки та подрібнення листя. Для отримання нашого «чарівного» продукту за місяць до збирання кущову плантацію закривають зверху густою сіткою, щоб затінити від потрапляння прямих сонячних променів. Розвиток рослин стає не таким інтенсивним, а листя набуває темного відтінку. Збережений хлорофіл надає насиченості зеленого кольору і після заварювання. Залежно від часу збирання врожаю виробник отримує три сорти чаю маття, кожен з яких підходить для особливих випадків.
- Сорт кулінарний широко використовується у приготуванні холодних напоїв (коктейлі, сиропи, алкоголь), морозива та десертів, традиційної японської випічки. Листя з останнього пізнього збору має яскравий терпкий присмак з гіркотою, тому для чаю не годяться, тільки як пікантні прянощі.
- Сорт преміум середнього збору рекомендується як щоденний напій для загальнозміцнюючого ефекту.
- Сорт церемоніальний найдорожчий, оскільки його молоді пагони збирають насамперед. Цьому елітному чаю матча віддають перевагу ченці дзен-буддизму, а також справжні гурмани. Помел листя найдрібніший, на дотик близький до тальку. Особливої ніжності смаку надає тонка нота природних солодощів.
Солодкість порошкоподібному продукту також надають присутні в листі амінокислоти. А різновид сорту залежить від способу сушіння листя. Якщо їх висушують скрученими, то виходить сировинний матеріал для елітного чаю - гекуро, а після сушіння в розгладженому стані на виході маємо сировину для ритуальних чайних церемоній - "тенча" (тентя). Перетерта до стану пудри тенча виходить яскраво-зеленого кольору, це і є той самий знаменитий чай матча з неповторним смаком та цілющими властивостями.
У чому користь матча, чим обумовлені цілющі властивості
Чай матча можна назвати чемпіоном із вмісту антиоксидантів. Це група антиокислювачів, які сприяють стримуванню ряду небезпечних захворювань (зокрема раку) та омолодження шкіри. У нашому чудовому напої міститься галлат епігалокатехіну (група катехінів EGCG) у десятки разів більше, ніж у чаях нижчих сортів, до того ж серед основних чайних катехінів EGCG — найсильніший антиоксидант.
Крім іншого, кожна чашка чаю матча поповнює організм необхідними мінералами та органічними речовинами:
- білок відповідає за вміст амінокислот;
- F - фтор бере участь у формуванні кровотворних клітин, сполучних тканин, зміцненні зубної емалі;
- I – йод контролює роботу гормональної системи, головного мозку, стабілізує обмін речовин;
- K – калій регулює процеси нервової системи, підтримує оптимальний тиск, водний баланс;
- Fe – залізо поповнює гемоглобін в еритроцитах;
- Ca - кальцій зміцнює кісткову систему, відповідає за скорочення м'язів, передачу нервових імпульсів, згортання крові.
Цілющий порошковий чай матча містить рекордну кількість клітковини, а це запорука чіткої роботи травної системи, а також помітне зниження рівня поганого холестерину та попередження серцево-судинних захворювань. За допомогою чудодійного порошкового напою легко наблизитися до мрії про струнке тіло, тому що він впливає на прискорення обміну речовин без побічних ефектів для серцево-судинної системи.
Вчені виявили у зеленому напої цілий комплекс вітамінів, необхідних для поповнення втрачених запасів та повноцінного функціонування організму: групи A, B1, B2, B6, P. Ці мікроелементи підтримують імунітет, покращують зір, роботу нервової системи, серця, гормональної системи, контролюють артеріальний тиск . Завдяки L-теаніну, який сприяє виробленню серотоніну та дофаміну, чай матча покращує пам'ять, піднімає настрій та дарує заряд бадьорості на цілий робочий день.
Найкращі рецепти приготування чаю матча
Заслугу популярності чаю матча в Японії легенда приписує відомому на той час японському фермеру із впливового клану Нагатані — Сена, який присвятив чаю та способам його приготування багато років життя. Існує думка, що саме він знайшов новий метод обробки листя та довів техніку виробництва до досконалості. А це, своєю чергою, відкрило доступність до неймовірно корисного чаю з лікувальними властивостями практично для всіх верств населення.
Легкий чай - усуча
Для цього напою використовується тонка матча (дрібний однорідний помел). Щоб чай був не надто гірким, у заварку на тяван (чаша, піала з порцеляни або кераміки) додають дві тясаки (ложка для чайних церемоній з бамбука місткістю 1 г) або 1/2 ч. л. чаю матча, просіяного через ситечко; заливають 80 г гарячої води (до 90 ° С) і добре збивають тясен (бамбуковим віночком) до однорідної маси без грудок. Усуча можна пити щодня.
Матча-лате:
Не подобається гіркий присмак, але хочеться отримувати щоденний заряд бадьорості разом із повним арсеналом корисних мікроелементів? Тоді цей смачний рецепт – для вас! Спочатку приготуйте традиційний чай матча - усуча. Потім нагрійте молоко (у довільній кількості) до 80-90°С, збийте його в стійку піну і неквапливо введіть у підготовлений зелений напій. Любителі м'якшого смаку можуть також додати сироп чи мед.
Міцний чай - койча
Для койча (койтя) використовують товсту маття (міцний напій). Щоб провести традиційний ритуал або іншу важливу церемонію, дзен-буддисти засипають у тяван 4 тясаки (1 ч. л.) порошкового чаю матча, заливають 50 мл води, нагрітої до 80-90°С, ретельно збивають до пінки. Напій виходить дуже густий, пастоподібний та концентрований, тому вживається лише у виняткових обрядових випадках.
Як не перетворити користь на шкоду
Любителі екзотики цінують чай матча за його своєрідний смак, який японці характеризують словом «умамі»: пікантний, приємний чудовий, — за рахунок глутамату натрію, що міститься в рослині, відомого як «підсилювач смаку». А когось більше приваблює незаперечна корисність напою, що містить солідний перелік цілющих компонентів, які зберігаються за рахунок спеціальних способів вирощування та заварювання. Але всі буддистські школи закликають до дотримання почуття міри у будь-якій сфері життя.
Не варто намагатися виправити здоров'я або швидко схуднути за рахунок надмірного споживання чаю матча. Будь-який, навіть найкорисніший продукт: ліки, вітаміни, їжа легко стають отрутою при перенасиченні організму. Норма чаю щодня: 1-2 чашки (тяван).
Вперше знайомтеся з напоєм обережно: рідко, але деякі компоненти чаю можуть спричинити патогенну дію. Лікарі не рекомендують напій людям із серйозними порушеннями роботи печінки, ШКТ; схильним до інсультів, інфарктів; мамам, що годують, і вагітним.
Зайва чашка перед сном може стати причиною безсоння. Найкращий час для підняття життєвого тонусу – ранок.
Приєднуйтесь до свята здоров'я та довголіття з дивовижним чаєм матча!